mapa zjednodušený web zjednodušený web Fotogalerie Napište nám Odběr novinek

Vyhledat v textu

Drobečková navigace

Úvod > Stalo se v městysi > Aechiv - rok 2012 > 29.6.2012 - Druhý 0. ročník Zimní olymppijády

29.6.2012 - Druhý 0. ročník Zimní olymppijády


Druhý nultý ročník Zimní olymppijády úspěšně navázal na ten předchozí - úplně první - a přichystal příznivcům zimních sportů a všem přítomným divákům nejedno překvapení. Na přípravu akce Nezamysličtí mažoreti nešli tentokrát „od lesa“ jako loni, ale vzali to přes koupaliště, aby nakonec dospěli k závěru, že bude nejlepší pozvat na toto sportovní klání celý svět. A tak se také stalo. Nejen že se zahajovacího ceremoniálu zúčastnila špička světové atletiky v podání Usaina Bolta, který mimochodem měl tu čest přiběhnout se slavnostní pochodní a samozřejmě nezapomněl předvést svá typická gesta, do úvodu celého odpoledne byla vtipně zakomponovaná i alegorická scénka odrážející naši politickou situaci v podobě paní Drátové, kterou v poutech přivezl za autentických zvuků příslušník VB v typickém dobovém vozidle. Než stačila prchnout neznámo kam, nespálila za sebou mosty, jak se říká, ale zapálila olympijský oheň a sportovní klání mohlo začít.

 

 

 

 


Do olympijjádského městyse se sjely výpravy z mnoha zemí a postavily si na úpatí Mount Nezamyslu stanové městečko a ještě před tím, než došlo k zapálení ohně a k projevu Juana Antonia Doubraviče, jež nás opět překvapil svým projevem v několika jazykových mutacích, jsme mohli jejich členy přivítat bouřlivým potleskem. Předvedl se nám zástup sportovců z Polska, Ruska, Řecka, Nizozemí, nechyběli ani zástupci z Vatikánu – sám papež Jan Pavel III – V se účastnil sportovního klání. Nechyběli ani zástupci takových zemí jako je Turecko (ti si mimochodem přivezli i svůj proslulý turecký záchod, aby se cítili jako doma), Somálsko, Kosovo či Austrálie a Kanada i ty exotičtější v podobě Burkina Faso, Jordánska, Jamajky či Kuby a dalších zemí.


Nesmím zapomenout též na poslední členky slavnostního průvodu – naše zdravotní sestřičky, které jako zázračný lék na všechna zranění či jen jako povolený doping, nabízely růžový a modrý pramen. Záleželo už jen na sportovci, jestli se s ním namaže zevně či vnitřně.


První disciplínou byl běh na lyžích s hromadným startem, jehož se zúčastnili všichni, kteří měli na nohou cokoli podobného lyžím. Někteří sportovci poztráceli výstroj již pár metrů za startovní čárou , a tak se stalo, že Somálsko s Tureckem dorazilo do cíle v podstatě „o prsa“, a jak by taky ne, když dojeli na jedněch lyžích. Zato kubánský sportovec to bral s ledovým klidem a cestou si stihl ještě zapálit typický kubánský doutník. S přehledem však zvítězila sportovkyně Austrálie, která proběhla cílem jako první.
Druhou disciplínou byl sjezd z kopce na čemkoliv co jede. Hasiči ani letos nezklamali a připravili skvělé zimní podmínky, které potěšily zejména děti. Zde musím podotknout jen jeden nedostatek – účastníci první olympijské disciplíny si v zápalu boje zapomněli připevnit startovní čísla, tudíž u té druhé už se celkem těžko rozlišovalo, kdo soutěží a kdo se zkrátka „jen veze“. Nakonec s přehledem olympijské zlato vybojovala Jamajka – její výprava získala nejcennější kov za nejlepší techniku a prostředek – za tzv. „hodinový jamajský bob“, který opravdu svým provedením a elegancí zvítězil nad všemi dopravními prostředky, které lze při sjezdu z kopce dolů použít.


Poslední disciplínou a překvapením letošního ročníku byl carling, který uchvátil naprosto všechny. Mopem se spíše nametalo než zametalo, aby zimní podmínky vydržely co nejdéle a metaná duše s vlastním dítětem dojela nejdál.
V průběhu pohodového odpoledne si přišli všichni na své. Děti byly šťastné, protože medaile nakonec dostaly úplně všechny, pěny a nejen té hasící bylo dostatek, sportovci nabízeli dobrůtky z udírny a ke všemu hrála pohodová hudba, takže se nikomu nechtělo domů a pokračovalo se ve volné zábavě do pozdních nočních hodin, protože zimní počasí s třiceti stupni nad nulou bylo naprosto ideální.


Na závěr bych chtěla poděkovat všem světovým výpravám – zhostily se reprezentace naprosto fantasticky včetně charakteristických prvků jednotlivých zemí - všem pořadatelům za skvělou přípravu a také divákům, kteří přišli podpořit „celý svět“ jenž se v parku u hřiště předposlední červnový den sešel.

Fotografie z roznášení pozvánek a z celé akce naleznete ve fotogalerii.

Petra Jordánová

 

Vzpomínka na ročník 2011: